Başlangıçtan Bitişe Nostale | Part 2 - Kılavuz Öneri

 • Merhabalar, rehber serimin part 2sinde ekipman midyeleri hakkında yazacağım. Ekipmanı "x oyuncusunun yayı" gibi sınıflandırabildiği gibi epey geniş bir konu.
  Öncelikle midyeler nedir derseniz ekipmanlara bağlanabilen büyülü taşlar gibi düşünebilirsiniz. Midyelerin ana kaynağı aile ile yapılan fc raidleridir. FCdeki yaratıklardan da elde edilebilirler. Bir midyeye ilk sahip olduğunuzda bir nevi kilitli gelirler. Midyeyi kullanmadan önce bu kilidi fc bölgesindeki her yaratıktan düşebilen gökkuşağı incileriyle kaldırabilirsiniz. Midyenin seviyesi ve nadirliğine göre 3-15 arası inci gerekir, kullanıldığında ise midyenin yine aynı özelliklerine bağlı olarak rastgele özellikler almasını sağlar. Silahların nadirlik seviyeleri ilk defa burada büyük önem kazanır. Dört tür midye vardır:


  a) Yarım midye - özellik sayısı düşüktür.


  b) Tam midye - yarım midyenin eksiği kapatılmışıdır.


  c) PvP midyesi - birkaç pvp özelliği garantidir.


  d) Özel midye - tecrübe artışı gibi bir bonus garantidir.


  e) Kusursuz midye - özellik sayısı genelde en fazladır, her türden özellik içerebilir.
  Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.


  1) Kullanılacak midyenin nadirliği ve seviyesi, üstünde kullanılacak ekipmandakinden daha düşük olmalıdır. (ör. 84lv bir midye 83lv silahına takılamaz, ya da r5 seviyesi r4 ekipmana)


  2) Bir ekipmanda aynı anda maksimum bir midye olabilir. İkinciyi koymak ondan öncekini siler. Toplama bilgisayar gibi tüm güzel özellikleri yapamazsınız kısaca :)


  3) Bir ekipmana herhangi bir midye takmak o silahı karakterinize bağlar ve başkanının kullanması için parfüm gerektirir. O yüzden midyeli bağlı ekipman almak isterseniz nadirlik ve seviyeye göre artan bu parfüm sayısını göz önünde bulundurarak bütçe ayarlamalısınız.


  Önemli: Her özellik her nadirlikteki midyede bulunmaz.Güçlü bonuslar genelde düşük nadirlikte çıkmazlar. Ekipman ve midye nadirliği bu yüzden öne çıkar. Nadirlik tablosunda (1-8) c özellikler her midyede, b özellikler r3+, a özellikler r5+ ve son seviye s özellikler ise r7-8 seviyelerine özeldir. Nadirlik aynı zamanda midyenin aldığı özellik sayısını, midye seviyesi ise özelliklerin sayısal değerini genelde arttırır.


  4) K.lv ekipmanları bu noktada tamamen farklı çalışır. Farklılıkları:


  –4.1) Bu ekipmanlar ilk elde edildiğinde nadirlikleriyle aynı olarak otomatikman bir midyeyle gelir. Normal midyelerle değiştirilemezler.


  –4.2) İlk elde edildiklerinde midyeleri görünür olsa da kişiye bağlı değildir. Ayrıca r1-4 arası ekipmanlar takıldığında kişiye bağlanmazlar. Midye seviyesi gibi bir limitleri de yoktur, maksimum oranlar gelebilir.


  –4.3) * işaretli midye özellikleri, normalde yan ellerde bulunmazken k.lv yan ellerinde bulunabilir; hiçbir sıkıntı olmadan çalışabilirler. İstisnai durumdur.
  Gelelim zarın atıldığı en son hamle kısmına. "Silah midyemde hangi özellik olmalı?" gibi soruların yanıtlandığı bölüm. Ben bir midyede olabilecek tüm özellikleri, ve önerip önermediğimi söyleyeceğim. İsteğe göre kullanılabilirler. Aşağıdaki mesaj sadece onlarla ilgilidir.


  --- SİLAH MİDYELERİ ---


  c/ kritik şansı ve hasarı artar: Silahınızı kritik değerinin üstüne toplanarak artar. Okçularda önemlidir, asalarda ise işe yaramazlar.


  c/ büyü kesim engeli(ana silah)*: Büyücülerde saldırı altında saldırınızın iptal olmasını engeller. PvPde gayet iyi, onun dışında olmasa da olur.


  c/b/a saldırıyı yükseltir: Silahın saldırı değeri sabit miktar artar. Her durumda işlevsel özellik.


  c/b/a kötü etkiler (kanama, baygınlık vs.): Düşük bir şansla rakibe x kötü etki uygular. PvPde baygınlık ve ayaz almak isteyebilirsiniz onun dışında gerekli olmadığını düşünüyorum.


  c/b azalmış bp tüketimi: Yeteneğin kullandığı mana x yüzde azalır. Takılarla birleşebildiği için düşük seviye büyücülerde işlevsel özellik.


  b/a galibiyet başına YP/BP: bir yaratık öldürdüğünüzde bir miktar can mana yeniler. Çalışması için son vuruş sizin olmalı, üstüne miktarı çok az o yüzden gereksiz bir özellik.


  b/a güçlendirilmiş x elementi: X elementten vurduğunuz hasar bir tık artar. Saldırı arttırır gibi küçük ama olması hoş bir özellik.


  c/b hayvan/bitki/ölümsüz/iblis hasarı: bu türlerin düşük ve yüksek seviyeli hallerine ekstra bonus sağlar. Ölümsüz ve iblis değerli, diğer ikisi nadiren kullanılır.


  Önemli: İblis hasarı ibaresi yaratık türü olan iblisle karıştırılmamalıdır. Aslında Türkçe çeviri hatası olup gerçeğinde canavar hasarı olarak çevrilir. Düşük seviye ve yüksek seviye canavar hasarı sağlar. Raid bosslarının neredeyse hepsi yüksek sv. canavar olarak geçtiği için en önemli özelliklerden birisi.


  b/a düşük hayvan hasarı: Aynı şekilde çeviri hatasına maruz kalmıştır. Gerçeği "düşük seviyeli yaratıklar" olup düşük seviye tüm türleri etkiler. K.lv kasmada (salgın yolu) ve lodda (iskelet ve kemik ejder) kritik özelliklerdendir.


  b/a SL hasar-savunma-element-ypbp yükseldi: SP kartınızdaki stat puanlarını üst sınır 100ü geçmediği takdirde arttırır. Çoğu zaman 70-80 gibi sınırları 100e yakın çekmekte kullanılır. Canavarlar için hasar element, pvp için hasar ypbp tercih edilmelidir. İki silah türünde de çalışır.**


  S/ Harita patronu hasarı: Başta önemli gelebilir fakat miniharitada yeşil noktayla görünen küçük bosslar harici çalışmaz. Raid bossları için iblis hasarı gerekir. En kötü s özelliktir.


  S/ bütün elementler arttı: X element arttı efektinin tüm elementler için olanı, miktarı aynı o yüzden minik bonusu s özellik için eh seviyesi.


  S/ bütün beceri puanları: Tekli sl puanlarının tek başına dördünün de arttırılmış halidir. Birden fazla puana önem gösterirken kritik rol üstlenir. İki silahta da çalışır.**


  S/ Göreceli hasar: Pvedeki tüm canavarlar ve pvp dahil bütün hasarlar yüzdesel artar. Çoğu zaman ana silahta en işlevsel özellik.


  c/b/a altın kazancı(ana silah)*: Yerden alınan altın miktarını arttırır. Yertirand ve fafnir gibi nakitten kazanılan raidlerde değerini fazlasıyla karşılar. Hiç kullanmadığınız bir silaha takıp raid bitişi silahı takmak yeterli olacaktır, ana silahınızı yormayınız.


  b/a savaş exp/kp kazancı(ana silah)*: Savaş exp, normal expi ve k.lv expinizi; kp kazancı ise karta gelen iş sev. expini arttırır.


  PvP Bonusları


  c/b/a/s Göreceli hasar: Pvpde her koşulda artan hasardır. Normal göreceli hasar ile birleşebilir.


  c/b/a/s savunma azaltır: Pvpde hasarınızın rakibin savunmasını bir yüzde yok saymasıdır. Yüksek seviye pvpde ve özellikle savaşçılara karşı güçlüdür.


  b/a x elementi direnci azaltma: Tek başlarına pek iş yapmayabilirler. Rakibin direncini toplamda 100ün altına indirirse kullanılır.


  s/ tüm element direnci azaltma: Yine tek başına iyi olmayan, ama tekli element ile birleşip toplamda 30a kadar direnç kırma sağlayabilir. Referans isterseniz k.lv 25-30 ana ve yan silahları toplamda o kadar anca kırar.


  c/b/a büyü enerjisi çekme: her vuruşunuz rakipten bir miktar mana azaltırken size ekler. Miktarının komik derece düşük olması nedeniyle büyücülerde bile gereksizdir.
  ** Aynı özelliğe sahip iki özellik varsa en yüksek değer alınır. Örneğin kılıçta sl hasar 15, arbalette 12 varsa kart puanınız 15 artacaktır.


  Bütün sl arttırıcı ve tekli sl bonusları birleşebilir. Maksimum alınabilecek oran 17 tekli sl, 11 de bütün sl olarak 28dir. Bu değer, kartınızda 72 saldırı yapıp 100 saldırı gücünde vurmanızı sağlar ve diğer özellikler için puan tasarrufu sağlar!
  ---ZIRH MİDYELERİ---


  c/b/a yakın/uzak/sihir savunmaları arttı: Zırh değerinizin birine sabit miktarda defans ekler. İhtiyacınıza göre hemen her yerde işlevseldir.


  Not: Türkçe çeviride "yakın mesafe saldırısı artar" yazmaktadır. Gerçeğinde savunmanızı arttırır, saldırıyı etkilemez.


  (değişen) c/b/a kötü etki şansı azaltmaları: Burada en çok işinize yarayacaklar c-baygınlık ve b/a-her çeşit kendinden geçmedir. Şansı sıfırlamasa bile iyi miktar azaltırlar.


  c/b kritik şansı azaltma: aldığınız kritik şansını bir miktar düşürür. Olmasa da olur fakat hoş bir bonus.


  b/a x element direnci artar: Tekli bir element direncinizi arttırır. Pvp durumları hariç işlevsel değildir şayet normal direnç ekipmanlarıyla bile 100+ direnç sınırı görülebilir.


  c/b azalan üretim puanı: Bir minioyun oynarken ödül alma esnasında harcanan puanı azaltır. Daha fazla oynamak için işlevsel


  b/a mini oyun üretim şansı: Aldığınız ödül miktarını arttırır. Yuvarlama yaparak hesaplanır, yani 2 adet dolunay kristalini 3 almak için 50% zorunludur, 49% iş görmez.


  b/a artan yeniden madde üretimi: Can ve mana dolduran bütün iksir ve aperatifler daha değerli olur. Bütün çubuğu dolduran tanrısal potlar dahil değildir.


  c/b dinlenme esnasında yp-bp oranı, a/ normal yp-bp oranı ve s-savunma esnasında yp-bp oranı: Canavarlara karşı genelde sürekli bir çatışmada olunduğu için özellikle s özelliği pek kullanılmaz. Fakat dinlenme ve normal halleri aynı anda mevcutsa, 300 300 kendisi dolan can 1000 1000e kadar çıkabilir. (Takılarınızdaki yenilenme oranlarına bağlı genelde.)


  S/ Bütün element direnci: tekli dirençlerin bütünlü hali. Dört direnci birden ihtiyacınız yoksa ya da eldiven ayakkabı farklı dirençler takmıyorsanız eh işte kalitesinde özellik.


  S/ Her savunma artar: üç savunma değeri de iyi bir yüzde olarak artar. Alınan hasarı minimum limite indirmek isterseniz kullanışlı.


  S/ Tüm kötü etkilerin şansı azaldı: Adından da anlaşılır, raidlerde vs. ve normal kullanım için kişisel görüşüm en işlevsel özellik. Bazı raidlere özel ve şapka+maskeden gelen dirençlerden etkilenmeyen sv5-9 arası kötü etkiler bile işlemeyebilir. Hasar alma limitine ulaştıysanız tüm savunma yerine alınabilir.


  PvP Bonusları


  c/b/a/s tüm savunma artar: Normal tüm savunma ile birleşir, kötü etkilerin önemli olmadığı savaşlarda (%90) önemli.


  b/pvpde mana korumak: Direk olarak mana emen yetenekler harici işlevsizdir. (Savaşı sp2 etkilenir ama wk ultisinden gelen kesme kötü etkisinin azaltmasını engellemez. Büyücü mana kalkanı da aynı şekilde aynı oranda mana ister.) Önemsiz özellik bence.


  b/a pvpde sakınma: normal sakınmaya ek bir sakınma oranıdır. *** Burada dikkatli edilmesi gereken husus sihir türü saldırıları bile kaçınılabilir. Oyunda sihir saldırının ıska sayıldığı tek istisnadır.


  S/ Bütün saldırılardan sakınma: üç saldırı türüne de sakınma sağlar*** (sihir dahil) ve normal sakınma ile toplanır. Her senaryoya uyar.
  *** Bu sakınmalar hiçbir iyi/kötü etkiden etkilenmez olup, kaçınma oranının sıfırlandığı "savunma mümkün değil" kötü etkisi altında bile çalışır.


  Bu macera da bu kadardı. Özellikle yorum kısımları ucu açık ve kişiye bağlı olduğu için her zaman görüşlere açığım. Hatasız bir kaynak olmaz nihayetinde :altt:. Bir dahaki rehberde görüşmek üzere :altq:  Ellerinize sağlık, çok güzel bir bilgilendirme olmuş.

  Aynı konu içerisinde üzerinden 2 saat geçmeden iki yada daha fazla mesajı üst üste yazmamaya dikkat ediniz. :)

  TMOD // Sekiz

 • Düzenleme: harf limiti sığmadığı için ikinciye yazmam gerekiyordu. Yazacağım şu iki etkinin üstteki yazısını tamamen göz ardı edip buraya bakabilirsiniz:


  S-Savunma anında YP yenilenmesi:


  Hasar aldığınız zaman o hasarın belli oranını iyileştirir. Midye oranını 5e bölmelisiniz, 60 oransa mesela 12% iyileştirme. İyileştirme türü matematiksel olarak pvpde 2 katı etkili fakat 1sn gibi bir bekleme süresi var, pvpde işinizi görür fakat gökkuşağı gibi yerlerde hiç verimli değil.


  Hayvan ve bitki hasarları act8in çeşitli yerlerinde işlev kazandı, harita tercihine göre gayet etkili özelliklere dönebilirler.


  B/A-Düşük seviyeli hayvanlar: Muhtemelen 2010 zamanlarından kalma bir etki kendisi. Kovolt/Catsy/Çalıkuyruk grubuna karşı ek hasar sağlar. Bunların son görüldüğü yerler act2 olduğu için varlığını ihmal edebilirsiniz.


  (Ayrıca ingilizcesi lower society monsters olarak çevrilmiş, kovoltlar oyunda genelde madenci rolünü üstleniyor. Sınıf ayrımcılığı yapan bir özellik :altg:)

  image.jpg

  The post was edited 2 times, last by Aruel: Hata düzeltme ().

 • Eline sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Sadece

  ''Düşük seviyeli hayvanlar: Muhtemelen 2010 zamanlarından kalma bir etki kendisi. Kovolt/Catsy/Çalıkuyruk grubuna karşı ek hasar sağlar. Bunların son görüldüğü yerler act2 olduğu için varlığını ihmal edebilirsiniz.
  (Ayrıca ingilizcesi lower society monsters olarak çevrilmiş, kovoltlar oyunda genelde madenci rolünü üstleniyor. Sınıf ayrımcılığı yapan bir özellik :altg:)''


  Benim bildiğim kadarıyla bu midye Küçük hayvan slotlarına iş yapıyor. Yani, Kovolt/Catsy/Çalıkuyruk değilde tilki gibi, kuzucuk gibi türü küçük hayvan olan slotlarda işliyor. Bunu dememin nedeni Türkçe çeviride bu midye küçük hayvan diye geçer. Ayrıca, oyunun ana dili olan Almancada da aynı çeviriyi görüyoruz. Bu ingilizcedeki lower society, bizim İblis midyesindeki yanlışlığa benzer bir durum. Çünkü, gerçekten bu midye ''lower society'' e işleseydi bizim bildiğimiz bosslar harici tüm iblis türündeki slotlara karşı kullanılabilir bir midye olurdu. Mesela act7 deki slotlara, gökkulesindeki slotlara, act8 maplerindeki bazı slotlara karşı kullanılabilirdi. Ama midye bu şekilde çalışmıyor.

 • Benim bildiğim kadarıyla bu midye Küçük hayvan slotlarına iş yapıyor. Yani, Kovolt/Catsy/Çalıkuyruk değilde tilki gibi, kuzucuk gibi türü küçük hayvan olan slotlarda işliyor. Bunu dememin nedeni Türkçe çeviride bu midye küçük hayvan diye geçer. Ayrıca, oyunun ana dili olan Almancada da aynı çeviriyi görüyoruz. Bu ingilizcedeki lower society, bizim İblis midyesindeki yanlışlığa benzer bir durum. Çünkü, gerçekten bu midye ''lower society'' e işleseydi bizim bildiğimiz bosslar harici tüm iblis türündeki slotlara karşı kullanılabilir bir midye olurdu. Mesela act7 deki slotlara, gökkulesindeki slotlara, act8 maplerindeki bazı slotlara karşı kullanılabilirdi. Ama midye bu şekilde çalışmıyor.

  Aslında bence birazcık gereksiz olur küçük hayvanlar, çünkü normal hayvan midyesinde zaten küçük hayvanlar da dahil. Ayrıca küçük hayvan oyunda yine yüksek levellerde çok görülmeyen bir özellik, melek iblis ya da ejderhalara vs. hasar vermesini beklerdim yenilenip :c